Wraz z upływem czasu, zapadamy na coraz więcej chorób. W okolicach czterdziestego roku życia można zauważyć zwiększającą się liczbę zachorowań na różne rodzaje dolegliwości. Kobiety przeważnie zaczynają mieć problemy z gospodarką hormonalną. A mężczyźni nie rzadko muszą udać się na badanie prostaty. Plagą XXI wieku są przede wszystkim nadciśnienie i choroby układu krążenia. Czynnikiem sprzyjających ich wystąpieniu może być guz nadnercza.
Guz nadnercza a choroby serca
W grupie tych chorób występuję największy odsetek zgonów. Na kłopoty z sercem uskarżają się tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Standardowym procesem kuracji przyjętym przez lekarzy pierwszego kontaktu, jest skierowanie do kardiologa, lub przypisanie leków nasercowych. Jednak przyczyn podwyższonego ciśnienia może być naprawdę sporo. Nikt nie pomyślałby nawet, że powodem kołatania serca może być choroba nowotworowa. Jej zdiagnozowanie niestety nie jest oczywiste. Musi współistnieć kilka dodatkowych objawów wskazujących na rozwój guza.
Nowotworem imitującym choroby układu krążenia jest guz nadnercza. Bardzo długo przebiega bezobjawowo. Jednak kiedy się ujawnia, pierwsze skojarzenia wskazują na zaburzenia układu krążenia. Nagłe napady kołatania serca, pocenie się, czy silny spadek ciśnienia po nagłej zmianie pozycji ciała powinny wzbudzić w nas czujność. Inne symptomy tej choroby mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Dopiero połączenie ich w całość buduje obraz przyczyny złego samopoczucia. Symptomy choroby mogą mieść nasilone działanie w trakcie działania pewnych czynników. Należą do nich:
- przyjmowanie silnych leków,
- notoryczny stres,
- nadmierne przejadanie się.
Czasem też występują objawy nietypowe. Wiążą się one z układem pokarmowym, czyli nudności i bóle brzucha.
Leczenie guza nadnercza
Metody leczenia nowotworu nadnercza są raczej klasyczne. Usuwa się go chirurgicznie. W wyjątkowych sytuacjach lekarze decydują o mniej inwazyjnym zabiegu jakim jest laparoskopia. jednak dotyczy ona małej grupy pacjentów. Po przebytej operacji, przez długi czas monitoruje się u pacjentów poziom ciśnienia tętniczego we krwi. Jeżeli stan pacjenta wskazuje na dobry, pacjent może wyjść do domu. Niestety zdarzają się jednak przypadki, że po wykonanej operacji objawy nie ustąpiły. Należy wtedy szukać guza w innym miejscu z organizmie.