Jak dbać o stawy kolanowe? Odchudź się!

0
134
Jak dbać o stawy kolanowe, aby zachować je w dobrej kondycji?
Uszkodzenia stawów kolanowych powodują ból i dyskomfort

Coraz więcej ludzi na świecie przekonuje się o tym, co znaczy ból w stawach kolanowych. Jest to bolesna dolegliwość, która nie pozwala swobodnie chodzić po gładkiej powierzchni, a co dopiero po nierównej powierzchni lub wchodzeniu po schodach. Nawet zejście ze schodów jest uciążliwe, a wejście po nich na górę czasem jest całkowicie niemożliwe lub trwa bardzo długo. Gdyż ból jest tak dotkliwy, że chory musi co chwilę odpoczywać. Powstaje pytanie, jak dbać o stawy kolanowe, aby nie doszło do całkowitej ich degradacji i unieruchomienia?

Dlaczego bolą stawy?

Najczęstszą przyczyną bólu tego największego stawu w ciele człowieka jest nadwaga i otyłość. Każdy zbędny kilogram jest obciążeniem dla stawów i stopniowo je niszczy. Staw kolanowy jest stawem złożonym, gdyż łączy się w nim kość udowa i kość piszczelowa. Staw ten posiada rzepkę i dwie łącznotkankowe łąkotki, które dopasowują do siebie powierzchnie stawowe podczas ruchu. Wzmocniony jest on więzadłami zewnętrznymi i silnym więzadłem krzyżowym przednim i tylnym. Dzięki stawowi zawiasowemu, jeżeli jesteśmy zdrowi, możemy swobodnie zginać i prostować nogi. Staw kolanowy jest – zaraz po stawie skokowym – najbardziej obciążonym stawem. I dlatego nie wolno go dodatkowo obciążać nadmierną masą ciała.

Jak dbać o stawy kolanowe?

Pierwszą podstawową metodą leczenia dolegliwości związanych ze stawami kolanowymi jest zmniejszenie masy ciała. W przeciwnym wypadku przyjmowanie chrząstki stawowej lub operacja stawów nie będzie miała racji bytu. I choć przyjmowanie chrząstki stawowej lub zabieg chirurgiczny przez jakiś czas będą pomocne i przyniosą ulgę, to nadwaga bardzo szybko zrujnuje efekty leczenia. Wiedzą o tym najlepiej lekarze i najczęściej nie podejmują się operacji stawów, dopóki pacjent nie zmniejszy nadwagi. Torebka stawowa składająca się z dwóch warstw – z zewnętrznej błony włóknistej i z wewnętrznej błony maziowej. Gdy ulega zniszczeniu, to wtedy pojawia się dyskomfort i ból. Dwie łąkotki zbudowane z chrząstki włóknistej znajdują się pomiędzy wspomnianymi wyżej kościami i są dodatkowym elementem stawów kolanowych. Urazy stawów, otyłość, a także podeszły wiek doprowadzają do uszkodzenia łąkotki i wówczas pojawia się ból ograniczający chodzenie lub nawet uniemożliwiający poruszanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj