Nowotwór wątroby – przyczyny i profilaktyka

0
231
Nowotwór wątroby objawia się bólem pod prawym łukiem żebrowym
Nowotworowi wątroby towarzyszy ból pod prawym łukiem żebrowym

Choroby nowotworowe wątroby w powszechnym przekonaniu nadal są uznawane za choroby dotykające jedynie osób długoterminowo nadużywających alkoholu. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej złożona. Nowotwór wątroby – jakie są jego przyczyny? Jakie działania profilaktyczne można w tym wypadku zastosować?

Nowotwór wątroby – przyczyny

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy naukowej, można wyodrębnić co najmniej kilka głównych czynników, które mogą powodować nowotwór wątroby. Alkohol jest oczywiście jednym z nich. Jednak oprócz tego wymienia się także między innymi sterydy anaboliczne oraz zakażenie HBV, a zwłaszcza HVC.

W tym ostatnim przypadku mówimy o tzw. pierwotnym nowotworze wątroby. Rozwija się on na skutek długoletniej obecności w organizmie cząsteczek HBV lub HVC, które systematycznie niszczą miąższ wątroby, prowadząc do nieodwracalnych zmian. Szacuje się, że w przypadku osób będących długoletnimi nosicielami wymienionych wirusów ryzyko wystąpienia pierwotnego nowotworu wątroby jest około 20 razy większe, niż w przypadku reszty populacji.

Co jednak niezwykle istotne, choroba stosunkowo rzadko dotyka osób, u których odpowiednio wcześnie zdiagnozowano HCV lub HBV. Takie osoby najczęściej pozostają bowiem pod regularną kontrolą specjalisty hepatologa. Dzięki czemu możliwe jest odpowiednio wczesne reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany w obrębie zarówno wątroby, jak i całej jamy brzusznej.

Zdecydowanie najgroźniejsza jest sytuacja tych pacjentów, którzy pozostają nosicielami WZW typu B lub C nie wiedząc o tym fakcie. W takim wypadku objawy choroby nowotworowej wątroby często są wykrywane dopiero w momencie, kiedy proces chorobowy znajduje się już w bardzo zaawansowanym stadium. Wówczas jednak możliwości efektywnego leczenia są niewielkie.

Czy można zapobiegać nowotworom wątroby?

Co oczywiste, podstawową metodą profilaktyczną jest regularne wykonywanie testów na HBV oraz HCV. Od czasu warto również wykonać tzw. próby wątrobowe, które w ogólny sposób obrazują kondycję tego niezwykle ważnego narządu.

Chcąc zadbać o zdrową wątrobę konieczna będzie również całkowita rezygnacja z alkoholu, a także papierosów. Jeżeli zaś chodzi o substancje wspierające procesy detoksykacji wątroby, lub też wzmagające naturalne procesy regeneracji komórek narządu, to należy tutaj wymienić przede wszystkim fosfolipidy sojowe, sylimarynę oraz cynarynę. Źródłem tych substancji są karczochy oraz wyciągi z tej rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj