Nowości w leczeniu raka piersi

0
193

Nowe metody leczenia raka piersi

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W ciągu ostatnich lat dokonano wielu postępów w dziedzinie jego leczenia, co pozwala na coraz skuteczniejsze zwalczanie tej choroby. Nowoczesne metody terapii pozwalają na wybór indywidualnego podejścia do każdej pacjentki, co przekłada się na lepsze wyniki leczenia i poprawę jakości życia.

Jedną z najważniejszych nowości w leczeniu raka piersi jest terapia celowana. Polega ona na stosowaniu leków, które są ukierunkowane na konkretne zmiany genetyczne w komórkach nowotworowych. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne atakowanie guza bez szkodzenia zdrowym tkankom. Terapia celowana jest szczególnie skuteczna w przypadku tzw. HER2-pozytywnego raka piersi, który charakteryzuje się obecnością nadmiernie aktywnego białka HER2.

Innowacyjne techniki chirurgiczne

Chirurgia jest jedną z podstawowych metod leczenia raka piersi. W ostatnich latach wprowadzono jednak wiele innowacyjnych technik, które pozwalają na oszczędzenie jak największej ilości zdrowej tkanki i minimalizację powikłań pooperacyjnych. Jedną z nich jest tzw. lumpektomia, czyli usunięcie tylko guza wraz z niewielką częścią otaczającej go tkanki. Dzięki temu możliwe jest zachowanie naturalnego kształtu piersi i uniknięcie konieczności przeprowadzenia mastektomii.

Kolejną nowoczesną techniką chirurgiczną jest radioguided occult lesion localization (ROLL). Polega ona na oznaczeniu guza za pomocą radioaktywnego znacznika, co ułatwia jego lokalizację podczas operacji. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne usunięcie zmiany nowotworowej, a jednocześnie minimalizacja uszkodzeń zdrowych tkanek.

Postęp w radioterapii

Radioterapia jest jedną z głównych metod leczenia raka piersi. W ostatnich latach dokonano jednak wielu postępów w tej dziedzinie, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze zwalczanie nowotworu przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka powikłań. Jedną z najważniejszych nowości jest radioterapia w technice IMRT (intensywna modulowana radioterapia). Polega ona na dostarczaniu promieniowania o różnej intensywności do guza, co pozwala na precyzyjne dawkowanie i minimalizację uszkodzeń zdrowych tkanek.

Kolejną innowacyjną metodą jest brachyterapia, czyli wewnętrzne napromieniowanie guza za pomocą umieszczonych w nim źródeł promieniotwórczych. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie większej dawki promieniowania bez szkodzenia otaczającym tkanek. Brachyterapia jest szczególnie skuteczna w przypadku raka piersi wczesnego stadium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj