Reumatoidalne zapalenie stawów – co to jest?

0
90
Reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić do ich zniekształcenie i usztywnienia.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest uznawane za chorobę przewlekłą, w której można zaobserwować postępujący charakter. Procesem chorobowym objęty jest cały organizm człowieka, organy i narządy, a konkretniej tkanka łączna.

RZS – co to za choroba?

Głównym objawem choroby są widoczne zniekształcenia oraz usztywnienia stawów. Postępująca postać choroby, jeśli nie jest leczona, może prowadzić do niepełnosprawności człowieka poprzez wyniszczenie jego stawów i tym samym ich niesprawność. Może również powodować uszkodzenia wielonarządowe i tym samym śmierć człowieka. Jest to więc choroba śmiertelna i należy ją leczyć w przypadku występowania pierwszych objawów. Konieczne jest jak najszybsze wdrożenie u pacjenta efektywnego oraz skutecznego leczenia. Reumatoidalne zapalenie stawów jest jedną z chorób zapalnych, w której stanowi zapalnemu ulegają kości, chrząstki, a także więzadła i ścięgna, czyli cały układ kostny człowieka.

Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które wpływają na pojawienie się i postęp choroby. Wśród nich z całą pewnością można wymienić czynniki genetyczne, różnego rodzaju dysfunkcje układu odpornościowego, przeżywanie silnego stresu, palenie tytoniu oraz zakażenia niektórymi rodzajami wirusów. Czynnikiem ryzyka powstania tej choroby jest także płeć. Warto bowiem podkreślić, że kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są dość specyficzne. Pojawiają się dolegliwości ze strony układu kostnego, stawów. Występują wspomniane wcześniej zniekształcenia oraz zesztywnienia, a także ból i obrzęk. W przebiegu choroby często występują także stany podgorączkowe lub gorączka.

RZS – jakie badania zrobić?

Chorobę można rozpoznać między innymi dzięki przeprowadzeniu szeregu badań laboratoryjnych. W negatywny sposób zmieniają się wyniki morfologii, OB, czy też żelaza we krwi. Często u osób chorych pojawia się miażdżyca. Osoby takie mają również problemy wielonarządowe z narządami takimi jak serce, oczy, naczynia, płuca, nerki. Reumatoidalne zapalenie stawów może spowodować objawy w praktycznie każdym narządzie człowieka w wyniku swojego zapalnego charakteru. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz zgłoszenie się do lekarza przy zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Wcześnie wprowadzone leczenie może zapobiec rozwojowi choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj