Leczenie paliatywne – na czym polega?

0
298
Leczenie paliatywne ma na celu złagodzenie objawów choroby
Najlepszą opiekę paliatywną chory może mieć zapewnioną w hospicjum.

Kiedy nasi bliscy cierpią z powodu choroby, pragniemy dla nich szybkiego powrotu do zdrowia. Jednak nie każde leczenie prowadzi do wyzdrowienia. Czasem lekarze i pielęgniarki starają się jedynie o poprawę komfortu życia pacjenta. W takiej sytuacji mówimy o leczeniu paliatywnym. Pacjent cierpiący na nieuleczalną chorobę nadal objęty jest opieką medyczną. Leczenie paliatywne skupia się na tym, by każdy dzień chorego był dobrze przeżyty.

Leczenie paliatywne w domu

Oczywiście zakres leczenia zależy od rodzaju choroby i stanu zdrowia pacjenta. Duże znaczenie ma to, czy dana osoba jest samodzielna, czy może wstawać z łóżka i tym samym czy poradzi sobie we własnym mieszkaniu.
Często osobami ciężko chorymi opiekują się bliscy. W niektórych domach udaje się tak pogodzić obowiązki, że domownicy sami potrafią zaspokoić potrzeby osoby chorej. Natomiast w innych przypadkach, gdy wszystkie osoby bliskie muszą pracować zawodowo, do pomocy zatrudniany jest odpowiedni personel. W wyznaczonych godzinach do chorego przychodzi pielęgniarka, która profesjonalnie się nim opiekuje.

Opieka paliatywna w hospicjum

Każdy człowiek ma swoją historię i nie zawsze układa się tak dobrze, by mógł zostać w swoim domu. W takich przypadkach pomoc niosą hospicja. Są to miejsca gdzie prowadzi się leczenie paliatywne całą dobę. Jednak część pacjentów przywożona jest do części dziennej ośrodka, co oznacza, że pacjent w ciągu dnia (gdy bliscy są np. w pracy) pozostaje pod opieką pracowników hospicjum, a po południu zabierany jest do domu.

W wielu przypadkach stan zdrowia chorego nie pozwala na jego codzienny transport, ani na pozostawanie w domu z bliskimi. W takim przypadku chory spędza swój czas w hospicjum. To rozwiązanie ma wiele pozytywnych aspektów. Po pierwsze sale są dostosowane do ciągłego przebywanie w łóżku. Odpowiednie materace poprawiają komfort, a dostęp do specjalnej aparatury oraz leków umożliwia szybkie łagodzenie bólu. Po drugie w hospicjum osoba chora nigdy nie zostaje sama. Będąc w hospicjum może liczyć na pomoc pielęgniarek oraz lekarzy.

Samopoczucie osoby chorej

Leczenie paliatywne to również pomoc w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Tu ze wsparciem nie rzadko przychodzą inni pacjenci, a przede wszystkim rodzina i przyjaciele. Niektórzy pacjenci potrzebują też kontaktu z psychologiem. Te wszystkie czynności trzeba zapewnić, by osoby nieuleczalnie chore nigdy nie zwątpiły w to, że ich życie jest ważne. To nie łatwe zadanie leży po stronie rodziny, przyjaciół, ale również pielęgniarek, lekarzy oraz wolontariuszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj