Co na hemoroidy? Sposoby leczenia żylaków odbytu

0
48
Co na hemoroidy będzie najlepszym rozwiązaniem?
Objawy stanu zapalnego żylaków odbytu sprawiają duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Hemoroidy to tak naprawdę guzki krwawnicze i posiada je każdy człowiek. Problemem są jednak żylaki odbytu. Szacuje się, że problem dotyczy nawet co drugiego dorosłego w Polsce. Są one proste do leczenia. Niestety wiele osób wstydzi się wizyty u lekarza i wizyta odkładana jest przez długi czas. Doprowadza to do nasilenia objawów, które sprawiają problem w codziennym życiu.

Co to są guzki krwawnicze odbytu?

W guzkach krwawniczych znajduje się krew. Mają one formę najbardziej zbliżoną do poduszeczek. Są one odpowiedzialne za kontrolowanie oddawania gazów i stolca, czyli za uszczelnienie odbytu. Może się zdarzyć, że hemoroidy staną się za bardzo rozciągnięte. Będzie to powodowało zbyt dużą objętość krwi. Nie będzie mogła ona zostać całkowicie usunięta. Konsekwencją tego może być wywołanie stanu zapalnego żylaków odbytu. Takie stan nazywany jest chorobą hemoroidalną.

Przyczyny choroby hemoroidalnej

Istnieje wiele powodów, przez które pojawiają się żylaki. Głównym jest siedzący tryb życia i brak ruchu. Choroba występuje bez względu na wiek. Istnieją szczególnie narażone grupy zawodowe. Zaliczamy do nich kierowców, kolarzy czy osoby jeżdżące konno. Zła dieta również może powodować żylaki odbytu. Brak odpowiedniej ilości błonnika jak i przyjmowanie za małej ilości płynów doprowadza podczas wypróżniania do rozciągania błony śluzowej odbytu. Choroba może pojawić się również po ciąży. Nacisk płodu na żyły powoduje problemy z odpływem krwi. W tym przypadku jednak problem sam znika po porodzie bez dodatkowego leczenia.

Co na hemoroidy?

Jeśli już pojawią się u nas objawy choroby zastanawiamy się co na hemoroidy warto zastosować. W pierwszej kolejności ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Będzie to co najmniej 2,0 – 2,5 litra w ciągu doby. Tak jak wcześniej wspomniano, warto, aby dieta posiadała duże ilości błonnika. Występuje on w dużych ilościach w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Przepisane przez lekarza tabletki będą działać przeciwzapalnie. Spowoduje to zmniejszenie świądu i obrzęku, a także opóźni rozwój guzków. Na tej samej zasadzie działają maści i żele z tą różnicą, że działanie to jest miejscowe. W przypadku braku poprawy hemoroidy należy usunąć. Zabieg ten jednak nie jest refundowany przez NFZ. Warto jednak podkreślić, że taka operacja przebiega bardzo szybko i dzięki znieczuleniu miejscowemu jest całkowicie bezbolesna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj