Badania na tarczycę – jakie zrobić?

1
255
Jakie badania na tarczycę warto przeprowadzić?
Tarczyca jest gruczołem, który reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego występującym u człowieka. Ma ona wpływ na szereg procesów przebiegających w ciele człowieka, między innymi wpływa na metabolizm, czy też na gospodarkę wapniowo-fosforową. Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tego narządu mogą być przyczyną wielu chorób. Jakie badania na tarczycę należy regularnie przeprowadzać?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to narząd, który wydziela szereg bardzo istotnych dla organizmu hormonów, wśród których można wymienić trójjodotyroninę, tyroksynę oraz kalcytoninę. U człowieka gruczoł tarczycowy umieszczony jest w przednio-dolnej części szyi. Tarczyca i wytwarzane przez nią hormony pełnią szereg funkcji w organizmie. Przede wszystkim są regulatorem tempa przemiany materii, wpływają także na metabolizm spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczy oraz wchłanianie witamin ze spożywanych pokarmów. Regulują metabolizm glukozy oraz jej wchłanianie. Regulują metabolizm cholesterolu oraz tkanki kostnej. Mają wpływ na całokształt funkcjonowania układu nerwowego w ciele człowieka.

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy

Niewielkie różnice w wydzielaniu hormonów tarczycy już mogą powodować problemy w wyniku tego, że wpływają one na tak wiele procesów. Szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar hormonów. Zaburzenia pracy tarczycy wiążą się z możliwością wystąpienia szeregu chorób z nią związanych. Najczęściej występującymi chorobami tarczycy są:

  • niedoczynność tarczycy (a w tym wole niedoczynne, choroba Hashimoto, niedorozwój umysłowy),
  • nadczynność tarczycy (a w tym choroba Gravesa-Basedova, wole nadczynne).

Jednak wśród jej pozostałych schorzeń można wymienić między innymi nowotwory oraz inne schorzenia.

Jakie badania na tarczycę należy wykonać?

Aby zbadać stan pracy tarczycy wykonuje się szereg różnego rodzaju badań. Są to między innymi badania laboratoryjne, ale także usg tarczycy lub biopsja tarczycy. Wśród najbardziej istotnych badań laboratoryjnych, które mogą wykryć problemy z tarczycą, można wyróżnić badanie stężenia:

  • hormonu tyreotropowego (potocznie nazywane TSH),
  • trójjodotyroniny (potocznie nazywane FT3),
  • tyroksyny (potocznie nazywane FT4).

Badania na tarczycę obejmują także badania na stężenie:

  • przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (potocznie anty-TG),
  • przeciwciał przeciwko peroksydazie (potocznie anty-TPO).

Wykonanie tych podstawowych badań określi stopień występowania problemów z tarczycą. Wzrost stężenia TSH we krwi świadczy o niedoczynności tarczycy, a spadek o nadczynności.

1 KOMENTARZ

  1. Tarczyca to bardzo ważny narząd, długi czas miałam problemy ze zdrowiem, wypadanie włosów itd. Żadne badania nic nie wskazały, dopiero jak wzięłam się za tarczycę, poszłam do endokrynologa, zaczęłam leczenie to się poprawiło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj