Sensory do monitorowania glikemii – czym są i jak działają?

0
288
Sensory do monitorowania glikemii – czym są i jak działają?

Aby sprawdzać ilość cukru we krwi, nie trzeba regularnie korzystać z glukometru. Teraz do dyspozycji są wygodniejsze sensory, które mogą prowadzić pomiary nawet do 14 dni bez przerwy. Czym są sensory dla diabetyków i jak działają?

Cukrzyca – kilka słów o niej

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która wpływa na sposób, w jaki organizm wytwarza lub wykorzystuje insulinę. Można temu zaradzić, odpowiednio jedząc, ćwicząc i przyjmując leki zgodnie z zaleceniami. Cukrzyca może prowadzić do różnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu, ślepota i amputacja kończyn. Istnieją trzy główne typy cukrzycy to cukrzyca typu 1, typu 2 i cukrzyca ciążowa.

Sensor do pomiaru glikemii – co to jest?

Sensor dla diabetyka jest rodzajem nowoczesnego urządzenia przeznaczonego do pomiaru glikemii bez konieczności nakłuwania palców do pobrania krwi. Wykonuje on automatyczne pomiary w płynie śródtkankowym przez specjalny rodzaj cienkiego włókna umieszczanego w skórze.

Poprzez stosowane przez diabetyka sensory cukrzyca jest wtedy łatwiejsza w kontrolowaniu, co pozwala na lepsze dbanie o własne zdrowie.

Najpopularniejszym rodzajem sensora do monitorowania glikemii jest sensor do pomiaru curku FreeStyle Libre, który jest dostępny w Polsce i podlega on refundacji.

Jak działa sensor do pomiaru glikemii?

Korzystanie z sensora do pomiaru glikemii jest bardzo proste i może być on używany również u młodzieży.

Aby sensor rozpoczął pomiary, konieczne jest umieszczenie go w skórze na ramieniu. W tym celu należy ją zdezynfekować, a następnie zaaplikować sensor z użyciem dołączonego do niego jednorazowego aplikatora. Należy przyłożyć go do ramienia, a potem docisnąć.

Następnie można od razu połączyć sensor razem z urządzeniem służącym do odczytywania pomiarów. W tym celu można wykorzystać czytniki albo aplikację na telefon. By dokonać odczytu, należy tylko przyłożyć urządzenie do sensora.

Czytniki i aplikacje mogą również prowadzić dokładne analizy wyników, wskazywać na trendy w glikemii, co ułatwia dobór dawek insuliny, prowadzenie diety.

Jak długo można korzystać z sensora dla cukrzyka?

W przypadku popularnych sensorów FreeStyle Libre deklarowany przez producenta czas działania to 14 dni. Po upływie tego czasu sensor należy usunąć ze skóry, a następnie zastosować kolejny.

Jak przedłużyć działanie sensora Libre? Jest to możliwe, jeżeli nie zeskanuje się sensora za pomocą czytnika lub oryginalnej aplikacji, lecz innym urządzeniem. Wtedy można wydłużyć jego czas pracy o parę dni. Dokładne informacje o tym, jak przedłużyć działanie sensora Libre, można znaleźć online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj