Zakrzepica żył głębokich – przyczyny, objawy, leczenie

0
48
W wyniku nadmiaru tkanki w żyle tworzy się zakrzep, który może dostać się do tętnicy płucnej.

Siedzący tryb życia, otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, stres – te aspekty na stałe wpisują się w naszą rzeczywistość. Organizm, nieprzyzwyczajony do takich zmian, z nadmiarem toksyn i ogromnym obciążeniem radzi sobie na swój sposób. Nie jest jednak cudotwórcą potrafiącym naprawiać sam siebie w nieskończoność. I wtedy pojawia się ona – zakrzepica żył głębokich.

Zakrzepica żył głębokich – charakterystyka choroby

Statystyki pokazują, że ponad 65% osób dorosłych, w przedziale między 25 a 60 lat, może być dotkniętych tą chorobą. Wpływają na nią wszystkie wymienione wyżej aspekty- żyjemy szybciej, nie dając swojemu organizmowi czasu na regenerację. A oferujemy w zamian przetworzone jedzenie i stresujący tryb życia. To nie może się dobrze skończyć.
Uściślając- zakrzepica żył głębokich powstaje, gdy nadmiar tkanki w żyłach głębokich powoduje zakrzep. Ten, odrywając się od części stałej, przedostaje się wraz z krwią do rozgałęzień tętnicy płucnej. A to może prowadzić do zgonu. I to zupełnie niespodziewanego. Drugim aspektem są objawy, które niestety nie są tak oczywiste.

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich potrafi bowiem przechodzić prawie bezobjawowo. Są nimi często bagatelizowane – obrzęk nóg, ból kończyny i jej przesadna tkliwość, gorączka. Wskazane punkty równie dobrze mogą sugerować zmęczenie nóg, przypadkowe uderzenie się, czy stan zapalny. Na efekty, w postaci trwałych zmian w organizmie nie trzeba długo czekać. Najpoważniejszym z nich jest nagła śmierć.

Jak leczyć zakrzepicę żył głębokich?

Dobrą wiadomością jest fakt, że zakrzepica żył głębokich to choroba przewlekła, którą się leczy. Można to robić na kilka sposobów, z których najpopularniejszy jest stopniowanie ucisku. Mówiąc prościej, to stopniowe uciskanie kończyny przez odpowiednie bandażowanie nogi. Innym, mniej popularnym jest przerywany ucisk pneumatyczny. A podstawowym – leczenie farmakologiczne. Wszyscy chorzy, u których został zdiagnozowany ten rodzaj zakrzepicy, otrzymują leki przeciwkrzepliwe. Mają one za zadanie sprawić, że prawdopodobieństwo powstania zakrzepu będzie bardzo małe. Złą wiadomością natomiast jest fakt, że zakrzepica to choroba, która tak łatwo nie odpuszcza. Dlatego też, po diagnozie, należy słuchać z uwagą zaleceń lekarza i przyjmować odpowiednie leki. Bywa, że i do końca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj