Objawy depresji – jak rozpoznać?

0
147
Objawy depresji trudno odróżnić od zwykłego smutku
Osoba chora na depresję nie odczuwa radość z życia.

Depresja jest jedną z chorób, w której występują zaburzenia psychiczne. Jest to choroba, która może dotknąć każdego. Nie jest zależna od wieku, statusu społecznego, czy też innych występujących czynników. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Z całą pewnością można stwierdzić, że chorowanie na depresję znacząco obniża jakość życia i zwiększa szanse zachorowania na inne choroby. Utrudnia ona także człowiekowi funkcjonowanie, zarówno w społeczeństwie, jak i to zawodowe. Jakie są objawy depresji?

Objawy depresji

Zaobserwowane objawy depresji mają różnorodny charakter. Najczęściej wiążą się one z nieprawidłową regulacją nastroju. Dany człowiek staje się smutny i płaczliwy. Nic go nie cieszy, przestaje odczuwać radość z życia. Traci swoje wszystkie zainteresowania, jakie do tej pory posiadał. Staje się zmęczony i bez energii. Zaczyna mieć problemy ze spaniem, pojawia się bezsenność. Odczuwa zmianę apetytu, jego zwiększenie lub też zmniejszenie. Chory na depresję zaczyna odczuwać różnego rodzaju wewnętrzne napięcia, a także niepokój oraz lęk. Mogą się również pojawić myśli samobójcze. Osoba, która cierpi może chcieć się zabić i zakończyć to cierpienie.

Pojawiają się także trudności z koncentracją. Chora osoba gorzej przyswaja wiedzę, ma problemy z nauką nowych rzeczy. Zaczyna odczuwać różne negatywne sygnały płynące z ciała, ponieważ depresja na pierwszy rzut oka może być podobna w przebiegu do innych chorób. Objawy depresji obejmują także bóle głowy, bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej oraz innego rodzaju nerwobóle. Mogą one imitować nawet zawał serca. Obniżenie nastroju może się utrzymywać u chorego przez bardzo długi czas. Warto skorzystać z dostępnych, sprawdzonych metod diagnozy. np. testu Becka.

Jak odróżnić depresję od smutku?

Czasami ciężko jest odróżnić odczuwany przez człowieka smutek od depresji. Granica pomiędzy nimi jest bardzo cienka. Kluczowe jest jednak podejmowanie aktywności oraz radość z dnia codziennego. Osoba, która choruje na depresję będzie unikała wykonywania prostych codziennych czynności. Nie będzie potrafiła przeżywać przyjemności i cieszyć się z czegokolwiek. Wyleczenie człowieka z depresji nie jest proste, lecz jest oczywiście możliwe. Leczenie jednak nie jest krótkie i często wymagane jest stałe branie leków, które rzeczywiście pomagają zwalczyć chorobę, jaką jest depresja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj