Jak poradzić sobie z katarem? Poznaj skuteczne metody!

1
226
Jak poradzić sobie z katarem? Wypróbuj metody naturalne!
Katar jest jednym z objawów przeziębienia

Sezon chorobowy w pełni. Każdy z nas w okresie jesienno-zimowym rzadziej lub częściej przechodzi różnego rodzaju infekcje, podczas których bardzo często doskwiera nam katar. Zatkany nos jest niestety gwarancją na nieprzespaną noc, a zmęczenie nie ułatwia wyzdrowienia i koło się zamyka. Zatem jak poradzić sobie z katarem i szybko wrócić do zdrowia?

Jak poradzić sobie z katarem – naturalne sposoby

Przede wszystkim, warto korzystać z naturalnych metod. Parówki (czyli inaczej kąpiele parowe – w domowych warunkach wystarczy zagotować wodę z odpowiednimi dodatkami w garnku, garnek zostawić z kuchenki, nakryć go ręcznikiem i włożyć głowę pod spód, wdychając opary) są doskonałą metodą na zatkany nos. Dodatek ziół (na przykład majeranku) doskonale odblokowuje nos i ułatwia oddychanie. A zalegająca wydzielina jest łatwiejsza w usunięciu.

Podczas infekcji przebiegającej z katarem i kaszlem duże znaczenie ma również odpoczynek. Choć w dorosłym życiu ciężko znaleźć czas na „wyleżenie” infekcji, niekiedy warto poświęcić dzień czy dwa na solidne wygrzanie się w łóżku. Albowiem takie przechodzone infekcje mogą być bardzo niebezpieczne.

Preparaty na katar – co kupimy w aptece?

Jeśli katar szczególnie doskwiera nam nocą, w aptekach można nabyć szereg preparatów obkurczających śluzówkę nosa i tym samym ułatwiających oddychanie. Środków takich nie wolno używać zbyt długo, gdyż mogłyby doprowadzić do nadmiernego przesuszenia błony śluzowej w nosie, jednak mogą pomóc choć na chwilę w problemach z oddychaniem.

Dobrą metodą na katar są również irygacje. W aptekach można nabyć różnego rodzaju zestawy do przeprowadzania takiego zabiegu. Wprowadzenie specjalnie do tego przeznaczonego preparatu do zatok przez nos pomaga pozbyć się zalegające wydzieliny i tym samym ułatwia oddychanie. Taki zabieg można przeprowadzić również u starszego dziecka. Tylko jeśli na to pozwala. Albowiem irygacja wykonana pod przymusem może wywołać więcej szkód niż pożytku. Co z pewnością ułatwi pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Jednak uwaga: irygację należy przeprowadzać tylko z użyciem aptecznych zestawów. Albowiem butelki do nich dołączone są specjalnie dostosowane do tego typu zabiegów. Przeprowadzanie płukania nosa przy użyciu innych sprzętów może doprowadzić na przykład do zapalenia ucha wywołanego zbyt wysokim ciśnieniem wody przepływającej przez nos.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj