Badanie piersi – jak się odbywa i kiedy należy je wykonać?

0
216
Badanie piersi – jak się odbywa i kiedy należy je wykonać?

Nowotwory piersi, ale również inne zmiany, na przykład tłuszczaki, naczyniaki czy zapalenia to dolegliwości, które można zdiagnozować podczas badania piersi. Jak odbywają się tego typu badania i kiedy należy je prowadzić? Artykuł powstał we współpracy ze sklepem dlaamazonek.pl.

Badanie piersi – dlaczego ważna jest profilaktyka?

Badanie piersi jest ważną częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej. Polega ono na sprawdzeniu, czy w piersiach nie ma guzków lub innych zmian, które mogą wskazywać na problem. Regularne badania piersi mogą pomóc we wczesnym wykryciu problemów, kiedy są one najbardziej uleczalne. Wczesne wykrycie jest kluczem do skutecznego leczenia i zapobiegania rakowi piersi, jak również innym chorobom mającym wpływ na piersi. Badania piersi pozwalają również kobietom zapoznać się z własnym ciałem i wiedzą o wszelkich zmianach, które mogą wystąpić z czasem. Może to pomóc im w rozpoznaniu potencjalnych problemów pomiędzy corocznymi wizytami kontrolnymi u lekarza. Z tego powodu ważne jest, aby wszystkie kobiety były świadome znaczenia regularnych badań piersi i regularnie się na nie umawiały.

Samobadanie piersi

Regularne badania piersi pomagają w wykrywaniu dolegliwości na ich wczesnym etapie. Właśnie dlatego lekarze podkreślają, jak duże znaczenie ma samobadanie piersi przez pacjentki, czyli ich kontrola ręczna w domu.

Zaleca się prowadzenie samobadania piersi jak najczęściej, zwykle jeden raz na miesiąc, by móc szybko wykryć ewentualne zmiany.

Niepokojące są wszelkie guzki, zgrubienia. Również o dolegliwościach mogą informować zmiana wyglądu piersi, ich obrzęki, bóle, powiększenie węzłów chłonnych, wyciek z brodawek sutkowych.

Do jakiego lekarza z piersiami należy się udać, gdy wykryje się zmiany? Najlepiej wybrać się do swojego ginekologa, który wykona dalszą diagnostykę.

USG piersi

Głównym badaniem używanym przez lekarzy w celu kontroli piersi jest badanie USG. Kto robi i keidy robić USG piersi?

Tego typu badaniami zajmują się przede wszystkim ginekolodzy. Zaleca się, aby USG piersi prowadzić raz na rok lub kilka lat, zależnie od wskazań lekarza, a także wtedy, gdy wykryje się w piersiach niepokojące zmiany.

Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga ono żadnych wcześniejszych przygotowań przez pacjentkę. W jego trakcie lekarz nakłada na piersi specjalny żel i bada je z użyciem sondy do USG.

Mammografia

W celu badania piersi stosowana jest też metoda jak mammografia. Polega ona na ich prześwietleniu z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie to określane jest też jako MRTG. Kiedy badac piersi z wykorzystaniem tej metody?

U kobiet w wieku 40-50 lat zaleca się prowadzenie MRTG raz na 2 lata, a następnie co roku.

Mammografia jest badaniem bardzo dokładnym, które pozwala na szybkie wykrycie zmian, jeszcze zanim mogą być one wykryte podczas samobadania piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj