Ostropest plamisty, czyli naturalne wsparcie dla Twojej wątroby

Nie od dziś wykorzystuje się cenne właściwości roślin w celu zachowania dobrego samopoczucia i złagodzenia różnych dolegliwości. Jedną z roślin, która od dawna znana jest z pozytywnego wpływu na wątrobę, jest ostropest plamisty. Sprawdź, gdzie można go znaleźć.

Ostropest plamisty – wsparcie dla wątroby

Ostropest plamisty (łac. Sylibum marianum) to roślina, która od lat znana jest z właściwości zdrowotnych. Nic więc dziwnego, że pojawia się w składzie suplementów diety (m.in. w tym o nazwie „Sylimarol”).

Co decyduje o tym, że roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie? Za wyjątkowe działanie ostropestu plamistego odpowiada przede wszystkim sylimaryna. Nie jest to pojedyncza substancja, a kompleks flawonolignanów, które:

  • pobudzają wydzielanie żółci,

  • działają spazmolitycznie,

  • zmniejszają stan zapalny,

  • stymulują proces regeneracji komórek wątroby,

  • przyspieszają proces odtruwania.

Ze względu na takie działanie produkty na bazie ostropestu plamistego (herbaty, olej, zmielone nasiona, a także lek Sylimalor) wykorzystywane są w celu usprawnienia pracy wątroby oraz jako wsparcie w rekonwalescencji po jej uszkodzeniu.

Warto wspomnieć, że ostropest plamisty zawiera nie tylko sylimarynę. Jest również źródłem innych cennych dla zdrowia związków. Wśród nich wymienia się witaminę E o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, sterole roślinne regulujące poziom cholesterolu, a także olejki eteryczne i gorycze wspomagające proces trawienia.

Sylimalor – lek z suchym wyciągiem z łuski ostropestu plamistego

Osoby, które chcą zadbać o zdrową wątrobę, mogą korzystać z cennych właściwości ostropestu plamistego na różne sposoby. W sprzedaży dostępne są m.in. herbaty i oleje przygotowywane na bazie tej rośliny.

Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest przyjmowanie leku z wyciągiem z łusek tej rośliny (jednym z nich jest Sylimalor), który dostępny jest w postaci tabletek drażowanych. Każda z nich zawiera 100 mg substancji czynnej, czyli oczyszczonego wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Zaleca się, aby dorośli oraz młodzież (powyżej 12. roku życia) przyjmowali 1 tabletkę 3 razy na dobę (chyba, że lekarz zaleci inną dawkę).

Wskazaniem do przyjmowania leku Sylimalor jest niestrawność (odbijanie, wzdęcia) po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków. Ponadto jest on stosowany wspomagająco w przypadku rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby (spowodowanych np. przez alkohol) oraz dolegliwości związanych z ostrymi lub przewlekłymi chorobami wątroby.