Strona główna Porady Prawidłowe czyszczenie uszu – jak je przeprowadzić?

Prawidłowe czyszczenie uszu – jak je przeprowadzić?

0
Prawidłowe czyszczenie uszu – jak je przeprowadzić?

Dbanie o swój wygląd zewnętrzny jest bardzo istotne. Nie chodzi tu o codzienny pełny makijaż czy strojenie się jak w święta, jednak na pewno należy być schludnym i czystym. Przycięte paznokcie, świeża koszula, czy dbanie o prawidłowe czyszczenie uszu, to wszystko kwestie, o których należy pamiętać codziennie. Jeśli chodzi o ostatnią kwestię – prawidłowe czyszczenie uszu nie jest wcale takie proste.

Dlaczego nie powinno się czyścić uszu patyczkami?

Jeszcze kilka lat temu, producenci artykułów higienicznych, namawiali na zakup patyczków do uszu, którymi to rzekomo powinno się myć uszy. Jednak według najnowszych danych, ten sposób nie tylko nie jest dobry, ale również może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Prawidłowe czyszczenie uszu nie ma bowiem nic wspólnego z patyczkami. Owszem, można z nich korzystać, jednak nie w taki sposób w jaki większość osób to robi. Właściwie przeprowadzone czyszczenie uszu powinno polegać na zbieraniu wydzieliny, która wypada z ucha na zewnątrz. Natomiast używanie patyczków do uszu, powoduje wpychanie woskowiny wgłąb przewodu słuchowego. Nie ulega wątpliwości, że może prowadzić to do zamykania przewodu. Znacznie lepiej jest zatem zebrać wydzielinę z muszli ucha.

Prawidłowe czyszczenie uszu

Skuteczne i bezpieczne czyszczenie uszu obejmuje także korzystanie z tłustego płynu, który ułatwi wypadanie wydzieliny. Tego typu preparaty z powodzeniem znaleźć można praktycznie w każdej aptece. Są to często spraye oparte na bazie oliwy z oliwek, która zaczyna działać w kilka minut po zastosowaniu. Dzięki temu woskowina wypływa z ucha, umożliwia tym samym prawidłowe czyszczenie uszu. Na pewno warto, aby te zasady poznał każdy przyszły rodzic. Bardzo często nieświadomi rodzice myją uszy nawet malutkim niemowlakom w tradycyjny sposób. To przyczynia się często do zatykania przewodu słuchowego. Może dojść nawet do bardzo poważnych powikłań, jakim jest uszkodzenie narządu słuchu u małych dzieci.

Dlatego odpowiednie czyszczenie uszu jest tak wysoce istotne i każdy laryngolog powinien uczulać pacjentów na to, aby robili to prawidłowo. Wystarczy kilka razy w miesiącu przetrzeć małżowinę uszną, bez ingerowania w nią żadnymi patyczkami, czy innymi ostrymi przyrządami. To bardzo istotne nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia naszego narządu słuchu. Nieprawidłowe działania w tym zakresie mogą bowiem skutkować wieloma groźnymi powikłaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj