Czym cechują się pojemniki na odpady medyczne?

0
617
Czym cechują się pojemniki na odpady medyczne?

Odpady medyczne mogą być niebezpieczne dla środowiska, w tym dla ludzi, dlatego powinny być utylizowane w sposób właściwy i bezpieczny. W tym celu używa się specjalnych, przeznaczonych do tego pojemników na odpady medyczne. Produkt pozwala na utylizację zanieczyszczonych odpadów medycznych, w tym igieł oraz strzykawek, a także leków.

Gdzie stosuje się pojemniki na odpady medyczne?

Wiaderka na odpady medyczne są niezbędnym elementem wyposażenia aptek, gabinetów zabiegowych, poradni zdrowia, czy też szpitali. Z pojemników korzysta się również na uczelniach, w laboratoriach oraz np. w punktach szczepień, a nawet w gabinetach kosmetycznych, stomatologicznych, w miejscach, gdzie wykonuje się tatuaże lub przekłuwa uszy. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa w miejscu pracy, do pojemników trafiają niebezpieczne produkty medyczne, np. igły, strzykawki, przeterminowane leki czy też puste ampułki. Takie produkty muszą zostać zutylizowane w bezpieczny dla środowiska sposób. Pojemnik na odpady medyczne jest wyrobem szczelnym, nie odkształca i nie niszczy się pod wpływem uderzeń, przez co jest bezpieczny w użytkowaniu.

Czym charakteryzuje się pojemnik na odpady medyczne?

Pojemnik na odpady medyczne powinien być wykonany z tworzywa, które jest bardzo odporne zarówno na uderzenia mechaniczne, jak i na niektóre odczynniki, które mogą być stosowane np. w szpitalach lub w laboratoriach. Pojemnik musi być również odpowiednio szczelny, zapewnia to dobrze dopasowana przykrywka. Do produkcji pojemników na odpady medyczne zwykle stosuje się polietylen, czyli surowiec charakteryzujący się bardzo dobrą wytrzymałością oraz szczelnością. W produkcji spotyka się pojemniki o różnych rozmiarach oraz kolorach. Barwy mogą być intensywne, co łatwo pozwala zidentyfikować pojemnik w miejscu pracy.

Jak dobrać najlepszy pojemnik na odpady medyczne?

Wielkość pojemnika na odpady medyczne musi być dopasowana do potrzeb danego miejsca. W szpitalach oraz w gabinetach zabiegowych zwykle stosuje się zbiorniki o dużej pojemności. W aptekach oraz w gabinetach lekarskich mogą być one mniejsze. Każdy pojemnik powinien posiadać odpowiedni atest, który potwierdza jego właściwości oraz zezwala na użytkowanie zgodne z przeznaczeniem. Warto również zastanowić się nad wyborem pokrywek do pojemników. Do wyboru są pełne pokrywy oraz pokrywy ze wlotem wrzutowym. Wlot to wygodny i higieniczny sposób wyrzucania odpadów, dlatego ten model zamknięcia, często wybierany jest do salonów kosmetycznych. Pojemnik na odpady medyczne, który został wykonany z polietylenu, może być użytkowany w szerokim zakresie temperatur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj