Czy powikłania kardiologiczne po koronawirusie są groźne?

0
119
Czy powikłania kardiologiczne po koronawirusie są groźne?

Koronawirus COVID-19 to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Po raz pierwszy została ona rozpoznana w listopadzie 2019, w środkowych Chinach podczas trwającej serii zachorowań zapoczątkowujących pandemię tej choroby. W bardzo szybkim tempie COVID-19 rozsiał się na cały świat, ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, a chorzy mogą zarażać już 48 godzin przed wystąpieniem objawów.

Jakie powikłania kardiologiczne mogą wystąpić u osób chorych na COVID-19?

Powikłania pocovidowe występują również o osób, które przeszły chorobę bezobjawowo.

Jednym z negatywnych następstw zachorowania na COVID-19 może być zapalenie mięśnia sercowego. Wirus doprowadza również do powstawania zatorów i zakrzepów, które stanowią realne zagrożenie życia pacjenta.

COVID-19 w skrajnych przypadkach może doprowadzić również do zawału mięśnia sercowego.

Do łagodniejszych powikłań po koronawirusie można zaliczyć arytmię.

Bardzo ważne jest, aby pacjenci mieli dostęp do opieki medycznej nie tylko w momencie zachorowania na COVID-19, ale także po przebytej chorobie. Bardzo dobrym, profilaktycznym rozwiązaniem jest zlecanie przez lekarzy POZ kontrolnych badań po chorobie, takich jak badania krwi, EKG, czy badanie Holtera. Wcześnie wykryta choroba serca pozwoli na szybkie drożenie leczenia i uniknięcie śmierci.

Na jakie objawy pacjenci powinni zwracać uwagę?

Pacjenci powinni zwracać szczególną uwagę na nagłą zmianę ciśnienia tętniczego – niepokoić powinien wzrost jak i spadek ciśnienia. Wystąpienie duszności po wysiłku lub spoczynkowej również powinno zwracać uwagę pacjentów.

Osoby, które przechorowały CVID-19 nie powinny lekceważyć zawrotów głowy, obrzęków kończyn, uczucia kołatania serca czy bólu w klatce piersiowej. Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na rozwój poważnej choroby układu naczyniowego. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania. Następnym krokiem może być kardiolog Brzozów, który wdroży odpowiednie leczenie.

Jak uniknąć zachorowania na COVID-19?

Tak jak w przypadku każdej choroby ważna jest higiena – częste mycie rąk i produktów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia oraz odpowiednie odżywianie. Im więcej warzyw i owoców w diecie tym lepiej, zwłaszcza w sezonie zimowym. Bardzo ważny jest też ruch na świeżym powietrzu. W sezonie największej zachorowalności najlepiej unikać dużych skupisk ludzi i wszelkich imprez masowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj