Cechy domów drewnianych: dwie strony medalu

0
124
Cechy domów drewnianych: dwie strony medalu

Domy zbudowane z naturalnego surowca, jakim jest drewno z pewnością posiadają wiele zalet. Jednak warto jest pamiętać, że wady to również nieodłączna część takich konstrukcji.

Domy drewniane: popularne czy nie?

Nie da się ukryć, że drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych stosowanych przez ludzi do konstruowania domów i nie tylko. Ten naturalny surowiec był i jest używany do budowy wszystkiego – od kościołów, aż do wieżowców. Jednak obecnie, konstrukcje szkieletowe z drewna dominują głównie w budownictwie mieszkaniowym. W Stanach Zjednoczonych ponad 90% amerykańskich domów jest zbudowanych z drewnianych ram. Mimo, że w Polsce budynki z drewna nie są jeszcze tak powszechne, to ich popularność zdecydowanie rośnie. Jednym z powodów, dlaczego tak się dzieje jest to, że z drewna można zbudować rozmaite projekty domów. Jednak warto jest pamiętać, że zawsze są dwie strony medalu i takie konstrukcje mają też swoje minusy. Jakie dokładnie zalety i wady mają domy drewniane? Oto najważniejsze z nich:

Główne zalety domów drewnianych

Do najważniejszych atutów domów z drewna należy to, że takie budynki są:

  • Energooszczędne

Drewno jest znane ze swoich właściwości termoizolacyjnych. W porównaniu z takimi materiałami, jak beton czy cegła, drewno ma niską przewodność cieplną – innymi słowy, zatrzymuje ciepło i sprawia, że ​​dom drewniany jest bardziej energooszczędny. Prawda jest taka, że w okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet 60% na rachunku za energię elektryczną.

  • Ekologiczne

Drewno jest bardzo ekologicznym materiałem, ponieważ nie tylko jest zasobem odnawialnym, ale również naturalnym surowcem. Drewno nie jest produkowane w procesie, ale wydobywane w sposób naturalny, co oznacza, że wspomaga redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak dwutlenek węgla czy paliwa kopalne.

  • Opłacalne

Drewno jest stosunkowo tanim materiałem budowlanym, ale to nie wszystko. Domy drewniane są opłacalne, ponieważ ich czas budowy jest krótki za sprawą prefabrykowanych elementów. Ponadto, drewno jest ogólnodostępne i pozyskiwane lokalnie, co również wpływa korzystnie na cenę budynków z tego surowca.

  • Estetyczne

Drewno cechuje się naturalnością, dlatego domy drewniane są tak piękne. Rustykalne wnętrze takiego budynku sprawia, że tworzy niezwykle kojące i relaksujące środowisko. Ponadto, niesamowita paleta barw oraz faktura drewna również nadaje mu mnóstwo walorów estetycznych.

  • Wysoce uniwersalne

Drewno jest niezwykle uniwersalnym materiałem, ponieważ jest elastyczne, wytrzymałe i trwałe. Prawda jest taka, że z tego naturalnego surowca może powstać każdy projekt domu drewnianego – nowoczesny, tradycyjny etc.

Główne wady domów drewnianych

Do najbardziej problematycznych cech domów z drewna należy to, że takie budynki są:

  • Trudne w utrzymaniu

Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego wymaga nieustannej opieki i obserwacji. Domy drewniane należy poddawać czynnościom konserwacyjnym, takim jak malowanie, oczyszczanie, usuwanie szkodników itd., aby mogło przetrwać setki lat w nienagannej kondycji.

  • Wrażliwe na warunki pogodowe

Drewno jest podatne na wpływ warunków atmosferycznych z racji tego, że jest naturalnym surowcem. Drewniana struktura domów nie jest odporna na takie zjawiska pogodowe, jak obfity deszcz, nadmierne słońce, czy silny wiatr. Należy uważać na te czynniki, ponieważ prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń.

Nie jest tajemnicą, że domy drewniane mają swoje mocne i słabe strony. Jednak w dzisiejszych czasach wiele wad drewna jako materiału budowlanego można złagodzić, dzięki zastosowaniu różnych środków ochronnych i nowoczesnych technik obróbki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj