Krzywienie stopy do środka przez dziecko – co to oznacza?

0
300
Krzywienie stopy do środka przez dziecko – co to oznacza?

Zauważasz, że Twoje dziecko podczas chodzenia przekrzywia stopy do środka? Zobacz, co dokładnie oznacza ten objaw i w jaki sposób można go zniwelować.

Co oznacza skrzywienie stopy do środka?

Stawianie czy krzywienie stopy to jeden z objawów nieprawidłowej pracy układu ruchu. Naturalnie stopa powinna być ustawiona prosto względem ciała, natomiast wtedy, gdy jest ona ustawiona w innej pozycji, w takim przypadku będzie to świadczyło nieprawidłowościach.

Jeżeli u dziecka zauważa się krzywienie stopy do wewnątrz, taki objaw określany jest również jako gołębi chód. To jedna z wad układu ruchu, która zdarza się dość często, a przy tym nie jest ona trudna w leczeniu.

Stawianie stopy do wewnątrz widoczne jest przede wszystkim w trakcie chodu czy biegania. Dodatkowo dziecko może mieć również skierowane do środka lub złączone kolana oraz podwinięte palce.

Warto pamiętać o tym, że skręcanie stóp u małych dzieci, które dopiero zaczynają chodzić, nie oznacza wady. Gdy jednak nadal obserwuje się je u starszego dziecka w wieku 6-7 lat, wtedy konieczna jest konsultacja z ortopedą dziecięcym.

Jak postępować, gdy dziecko stawia stopę do wewnątrz?

Jeżeli rodzic zauważa taką zmianę u dziecka, powinien skonsultować się ze specjalistą, najlepiej z ortopedą dziecięcym, który będzie mógł zalecić dalsze postępowanie.

W przypadku krzywienia stopy do wewnątrz najczęściej stosuje się:

Ćwiczenia
Gdy dziecko krzywi stopę do środka ćwiczenia pomagają wtedy w poprawie jej ustawienia i zapobiegają pogłębianiu się dolegliwości w przyszłości. Stosuje się głównie ćwiczenia polegające na chwytaniu przedmiotów za pomocą palców, zaleca się ruch, chodzenie na bosaka.

Terapia manualna
Dobre efekty daje również terapia manualna. Taka rehabilitacja polega wtedy na rozciąganiu i masowaniu mięśni, a także na poruszaniu całymi nogami. Stosuje się również bandażowanie stóp.

Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne
Gdy zauważane są zmiany w ustawieniu stóp u dziecka, warto też wybrać dla niego buty poprawiające ustawienie stóp, na przykład jak buty profilaktyczne czy ortopedyczne zalecone przez ortopedę lub fizjoterapeutę. Takei obuwie znajdziemy w specjalistycznym sklepie z obuwiem dziecięcym dlastopy.pl.

Jeśli zauważysz, że stopy Twojego dziecka podczas chodzenia przechylają się do wewnątrz, ważne jest, abyś zasięgnął porady lekarza. Stan ten znany jest jako paluch koślawy lub „gołębi” i może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak płaskostopie, napięte mięśnie lub nieprawidłowe ustawienie kości w stopach i nogach. Nieleczona dolegliwość może powodować ból i wpływać na równowagę i koordynację. Lekarz może zalecić obuwie korekcyjne lub ćwiczenia, aby pomóc dziecku w postawie, ale ostatecznie ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu uzyskania najbardziej skutecznego planu leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj