Kuchnia jest miejscem, gdzie każdego dnia spędzamy dużo czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale również praktyczna. O czym należy pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?
Praktyczny układ mebli kuchennych
Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, na jakie może wyglądać. Wystarczy pamiętać o paru ważnych zasadach, aby stworzyć praktyczną przestrzeń kuchenną i to samodzielnie.
Podstawą przy tworzeniu praktycznej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Ważna jest ich liczba, rozmiar oraz ustawienie. Na początek warto zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, czyli AGD – lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem, a także zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przyrządzania posiłków. Według tej zasady najlepiej na skraju kuchni ustawić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a dalej kuchenkę i piekarnik. Każdy z tych elementów powinien być w zasięgu ręki, tym sposobem przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.
Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania
Drugą ważną sprawą jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, produktów spożywczych i oczywiście naczyń.
Kuchenne szafki powinny być przystosowane do domowników, ilości wspomnianych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia osób korzystających z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne z pewnością sprawdzą się do przechowywania dużych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Duże szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane umożliwiają świetną segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizację przestrzeni ułatwiają przeróżne organizery oraz pojemniki do przechowywania. Witrynki wspaniale się prezentują, zwłaszcza z ustawioną wewnątrz kolorową porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego dotarcie do wnętrza szafki.
Najważniejsze wyposażenie kuchni
Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dobrane do rodzaju kuchenki, a także mnóstwo mniej oczywistych akcesoriów, jak np. duże miski, naczynia do serwowania, formy do pieczenia, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne nadają się do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.